עישון כגורם סיכון למחלות לב

זה שעישון מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות לב וכלי דם – אתן כבר בטח יודעות. אבל למה עישון הוא כה מסוכן?

העישון משפיע על הלב במספר דרכים:

  • מפחית את רמת הכולסטרול ה"טוב"-   HDL.
  •  מגביר את רמת החמצן הדו פחמני בדם, ובכך עשוי להעלות את סכנת הפגיעה ברפידה הפנימית של דפנות העורקים ובכך להגביר את התהליך הטרשתי
  • מכווץ את העורקים  שכבר הוצרו ע"י טרשת עורקים ובכך מקטין את כמות הדם והחמצן המגיעים לרקמות , עובדה המסכנת את תפקודן התקין.
  • עשן הסיגריה והניקוטין מביאים לקרישיות יתר של הדם, מה שמגביר את הסיכון לקרישי דם ומגדיל את הסיכון למחלה בעורקים ההיקפיים,  בעורקים הכליליים וגם לשבץ.

ומה התוצאה?

העישון מעלה בכפי 3 את הסיכון לאוטם שריר הלב ומהווה גורם מרכזי למוות פתאומי. הסיכון של מעשנת לחלות במחלת עורקים כלליים קשור באופן ישיר לכמות הסיגריות שהיא  מעשנת. עישון קופסת סיגריות אחת ליום מכפיל את הסיכון לפתח מחלות לב. העישון מסוכן במיוחד למי שכבר נמצא בסיכון גבוה למחלת לב.

החדשות הטובות הן שהפסקת עישון מביאה לתועלת כמעט מיידית ולהפחתה הדרגתית בסיכון לתחלואה במחלת לב כלילית עד לביטולה המוחלט תוך 3-6 שנים. זאת, ללא קשר לכמות העישון, משכו או גיל ההפסקה. מחקרים מראים על הפחתה בשיעור של כ-36% בסיכון היחסי לתמותה בקרב כאלו שחלו במחלת לב כלילית וחדלו לעשן, בהשוואה לממשיכים לעשן.

אצל נשים העישון  מפחית את גיל המנפאוזה (גיל המעבר) בשנה וחצי עד שנתיים, ובכך מקדים את הגיל בו נמצאת האשה בסיכון לתחלואה ממחלת לב כלילית. בנוסף, אצל נשים  נמצא קשר חזק יותר בין עישון סיגריות לאירועי לב בהשוואה לגברים. בסקר האחיות בארה"ב (1997) נמצא כי בקרב מעשנות עד 14 סיגריות ליום, הסיכון לאוטם ותעוקה היה פי 2-3 ביחס ללא מעשנות, ובקרב מעשנות 25 סיגריות ויותר- הסיכון עלה לפי 6.

בגיל הפוריות, יש להדגיש היבט ייחודי אצל נשים המתייחס לשילוב של גלולות למניעת הריון ועישון.  נשים המעשנות ונוטלות גלולות למניעת הריון נמצאו כבעלות סיכון הגבוה פי 10 למחלת לב כלילית לעומת גברים מעשנים, סיכון שעולה עם הגיל ומספר הסיגריות שהן מעשנות ליום.

בנוסף, קיים שוני בין המינים בתהליכי הגמילה, בין השאר בשל יעילות הפחותה של תחליפי ניקטין בנשים.

אז נכון ששיעורי העישון בישראל בקרב נשים נמוכים באופן משמעותי לעומת גברים (13.2% לעומת 24.5%), אבל זה שגברים לא דואגים לעצמם – לא אומר שאנחנו לא צריכות לעצמנו וזו לזו. יש לך חברה מעשנת? שתפי אותה בכתבה הזו.

עישון כגורם סיכון
TOP