להתנדב זה טוב ללב

ואפשר גם חרוז אחר: התנדבות טובה לבריאות. כן כן, מחקרים מוכיחים שמעשים טובים עושים טוב גם לגוף שלנו ואף תורמים לאריכות ימים. אז הנה עוד סיבה טובה לעשות אותם

"אני הכי אוהבת את ימי שבת בבוקר," מספרת שירי, צעירה רמת-גנית. "אחרי הקפה של הבוקר, אני אורזת את קופסת הרמיקוב שלי והולכת למפגש השבועי שלי עם ציפורה בבית האבות שבשדרה הסמוכה. אף אחד לא היה מנחש שציפורה, עם שיער אסוף בגולגול מוקפד ועם עיניים חביבות ומבט תמים, היא אלופת רמיקוב רצינית ובעלת לשון חדה לא פחות. אני תמיד יוצאת מהמפגשים שלנו בחיוך ועם הרגשה חמימה בלב שנמשכת כל השבוע."

אנשים שמתנדבים מודעים היטב לדרכים שבהן נתינה יכולה להיות מתגלמת כך שנרצה להמשיך בה עוד ועוד. התענוג שבנדיבות, השמחה שבחיבור והערך שבהקלה על הכאב או הבדידות של הזולת הם רק חלק קטן מהתועלת הרגשית שהתנדבות יכולה להציע. אבל מה שרובנו לא יודעים הוא שנתינה לאחרים יכולה גם לספק תועלת פיזית ממשית בנוסף לאותה תחושה נעימה בלב.

מחקרים מעידים שלמעשה, התנדבות יכולה להועיל לבריאותנו. אנשים שמתנדבים נוטים לחיות זמן רב יותר ולסבול מפחות סיכונים הקשורים בלב ובדם. שני מחקרים גדולים (של מעל 7,000 בוגרים כל אחד) מצאו שאנשים שמתנדבים באופן קבוע היו בסיכון נמוך יותר לפתח יתר לחץ דם ונהנו מתוחלת חיים גבוהה יותר מאשר אלה שלא התנדבו.

יתרונות אלה נשמרים אפילו כאשר ה"התנדבות" היא בעצם חובה ולא מתוך יוזמה עצמאית. אצל קבוצה של מתבגרים שהוטל עליהם להתנדב למשך תקופה קצרה של חודשיים, נמצאו רמות כולסטרול ומדד מסת גוף (BMI) נמוכות יותר מאשר אצל הקבוצה שלא הוטל עליה להתנדב.

מדוע התנדבות טובה לבריאות?

מדענים חושבים שהקשר בין התנדבות לבין בריאות קשור לתיאוריית המעורבות החברתית, שלפיה תפקידים חברתיים וקשרים רבים יותר מספקים לנו תחושות של משמעות, ייעוד וסיפוק. כשאנשים מרגישים טוב יותר, הם נוטים לחיות באופן בריא יותר. אנשים שמתנדבים סובלים פחות מדכאון ונהנים מרווחה מנטלית גבוהה יותר. כמו כן הם נוטים לעסוק בפעילות גופנית לעתים קרובות יותר ונוטים לבצע בדיקות כולסטרול ולקבל חיסונים נגד שפעת יותר ממי שאינם מתנדבים.

בפשטות, כשאנחנו עושים טוב לאחרים, זה גורם לנו להרגיש טוב ועוזר לנו להיטיב עם עצמנו!

מה עושים? קחו יוזמה!

יש ארגון בשכונה שלכם שמחפש מתנדבים? אולי אתם מכירים אישה מבוגרת בבניין שלכם שתשמח לחֶברָה? אולי מקלט לבעלי חיים או בית חולים שזקוק לעזרה? קחו דקה לחשוב על כמה אתן יכולות לתרום למי שזקוק לעזרה, כמה זמן תוכלו לתת והיכן תרצו להתנדב. אפילו שעה בשבוע יכולה לעשות את ההבדל עבור הלב שלכם – וליצור תועלת שנמשכת לא רק כל השבוע אלא כל החיים!

 

נכתב ע"י המרכז לבריאות לב האישה

 

 

מקורות: 

Harris AH, Thoresen CE. Volunteering is associated with delayed mortality in older people: analysis of the longitudinal study of aging. J Health Psychol. 2005 Nov;10(6):739-52.

 

Rodlescia S. Sneed and Sheldon Cohen A Prospective Study of Volunteerism and Hypertension Risk in Older AdultsPsychol Aging. 2013 Jun; 28(2): 578–586.

Kim  E., Konrath, SH. Volunteering is prospectively associated with health care use among older adults  2016 Social Science & Medicine vol.  149, Pages 122–129

כתיבת תגובה

TOP