כבר שתית מים היום?

22.03.2017 / פורסם בFront page posts, תזונה נכונה

מעודדים אותנו לשתות מים – ובצדק. שתייה של מים במקום משקאות ממותקים למיניהם מסייעת לשמירה על משקל תקין (בתנאי כמובן שהם לא מתלווים לעוגת קצפת או לארוחות עתירות קלוריות אחרות). ויש גם בונוס: מים מסייעים לבריאות הלב ולהפחתת הסיכון למחלות לב

משרד הבריאות, בדומה לארגוני בריאות אחרים בעולם, מעודד אותנו לשתות מים. ההמלצה מגוּבּה בתוצאותיהם של מחקרים רבים, המסבירים כיצד שתיית מים תסייע לנו להישאר בריאות ורזות.

 כיצד בעצם?

כידוע לנו, הגוף שלנו מגיב שונה לקלוריות שמגיעות בצורת משקה לעומת קלוריות שמגיעות בצורת מוצק, כלומר מזון.

כאשר אנו צורכות קלוריות במשקאות ממותקים, אנו לא מחפות על הקלוריות הללו בארוחה הבאה שלנו – אנחנו למעשה מוסיפות קלוריות מיותרות לתפריט היומי שלנו. גם אם נשתה מים בנוסף לשתייה ממותקת או למיץ כלשהו, עדיין לא ישפיע הדבר על כמות הקלוריות שנצרוך. אבל אם נשתה מים במקום משקאות ממותקים (כלומר, דיאטה ללא משקאות ממותקים כלל), נפחית את כמות הקלוריות שאנו צורכות.

ואכן, ממחקרים עולה כי שתיית מים במקום משקאות ממותקים מסייעת לשמירה על המשקל, ובתוספת הגבלת קלוריות בארוחה, מסייעת גם להורדה במשקל. מחקר מצומצם מצביע על כך שאנשים ששתו 500 מ"ל מים חצי שעה לפני ארוחה הורידו יותר משקל מכאלה שלא שתו.

אנשים השותים יותר מים נוטים להיות רזים יותר, אך ייתכן כי הסיבה לכך היא שאלה השותים הרבה מים הם בעלי מודעות בריאותית גבוהה יותר ומנהלים אורח חיים בריא יותר, שגורם להם להיות במשקל תקין.

במחקר שנערך במשך שש שנים בקרב יותר מ-20,000 נשים וגברים בריאים, נמצא כי נשים ששתו יותר מחמש כוסות מים ביום היו בסיכון נמוך ב-41% להתקף לב קטלני לעומת נשים ששתו שתי כוסות מים או פחות ביום. למשקאות אחרים, כגון מיצים למיניהם, קפה, תה, חלב ואלכוהול, לא נמצאה כל השפעה חיובית אלא להפך: נשים ששתו כמויות גדולות של נוזלים שאינם מים, היו בסיכון גבוה פי שניים כמעט להתקף לב קטלני, ואצל גברים עלה הסיכון ב – 46%. במחקר לא הפרידו בין סוגי המשקאות האחרים, וסביר שכמות השתייה הממותקת היא שעושה את ההבדל.

כמה מים עלינו לשתות?

לגוף שלנו דרושים בין 2 ל-2.5 ליטר מים בממוצע ליום, ואף יותר בימים חמים או יבשים, או אם אנו עוסקות בפעילות גופנית נמרצת. עם זאת, זה לא אומר שאנו צריכות לשתות את כל כמות המים הזאת, שכן אנחנו מקבלות כמות משמעותית של מים מן המזון שאנו אוכלות, המכיל באופן טבעי נוזלים. אז כמה לשתות? הקשיבו לגוף שלכן ושתו כאשר אתן צמאות. וכשאתן בוחרות מה לשתות – זכרו כי מים הם הבחירה הטובה ביותר.

דרך טובה לדעת ששתינו מספיק היא צבע השתן שלנו. כאשר צבעו שקוף עד בהיר, סימן ששתינו מספיק.

וטיפ לסיום: צריכת כמות קטנה של מזון בריא חצי שעה לפני הארוחה עדיפה על שתיית משקה, שכן תחושת השובע ממזון מוצק גדולה יותר מאשר מנוזל.

 

נכתב ע"י המרכז לבריאות לב האישה

כתיבת תגובה

TOP